Forum www.managerpilkarskiejlm.fora.pl Strona Główna www.managerpilkarskiejlm.fora.pl
Manager Ligi Mistrzów
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Stadion Anfield Road

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.managerpilkarskiejlm.fora.pl Strona Główna -> FC Liverpool
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Adi341
Administrator



Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 301
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 11:10, 13 Kwi 2008    Temat postu: Stadion Anfield Road



Historia Anfield Road

Liverpoolski biznesmen John Orrell, przyjaciel założyciela klubu Johna Houldinga, był posiadaczem ziemi, na której stoi stadion. W 1884 r. Orrell wydzierżawił grunt Evertonowi za niewielką sumę. Bez żadnych trybun czy siedzeń Everton pokonał na tym terenie Earlstown 5:0, a było to w listopadzie 1884 r. W 1892 roku Everton F.C. popadł w konflikt z Orrellem, który zażądał większych opłat za użytkowanie ziemi (ze 100 funtów do 250). W rezultacie Everton przeniósł się niewiele dalej na teren znany jak Goodison Park, gdzie od tamtej pory znajduje się ich stadion.

John Houlding został więc z pustym stadionem z niewielkimi trybunami, mogącymi pomieścić 8 000 ludzi. W tej sytuacji, Houlding założył Liverpool Association Football Club. Pierwszy mecz Liverpoolu na Anfield odbył się w czwartkowe popołudnie 1 września 1892 r. Był to towarzyski pojedynek z Rotherdam Town. Liverpool zwyciężył 7:1. Niestety niewiele osób przyszło to zobaczyć, gdyż w tym samym czasie Everton rozgrywał swój pierwszy mecz na nowym stadionie Goodison Park. Wielu fanów podążyło tam za "The Toffies" zapominając o Anfield.

Po sezonie pełnym sukcesów w Lancashire League, Liverpool został dopuszczony do Football League, i ich pierwsza ligowa gra na Anfield została rozegrana 9 września 1893 r., Liverpool wówczas pokonał drużynę Lincoln City F.C. 4:0 przy obecności 5 000 kibiców. To skłoniło klub do rozbudowy stadionu i w 1895 roku, została dobudowana trybuna na 3 000 miejsc siedzących. Została ona zbudowana w miejscu gdzie teraz jest Trybuna Główna (Main Stand) i pozostała aż do 1973 roku, mimo że dokonywano tam wielu zmian na przestrzeni lat. Kolejna trybuna została zbudowana przy Anfield Road End w 1903 r., z drewna i z stali.

Gdy Liverpool wywalczył po raz drugi mistrzostwo ligi w 1906 roku, dyrekcja klubu w nagrodę dla kibiców wybudowała kolejną trybunę przy Walton Breck Road. Lokalny dziennikarz, Ernest Edwards, z Daily Post i Echo ochrzcił tę trybunę The Spion Kop, na cześć sławnego wzgórza w Południowej Afryce gdzie w 1900 r. zginęło wielu żołnierzy z Liverpoolu.

Stadion pozostawał niezmieniony przez następne 20 lat, aż do 1928 roku, kiedy to nastąpiła duża przebudowa. Zmieniono konstrukcję The Kop i rozbudowano trybuny do 30 000 miejsc z dużym dachem. Nie ulegało wątpliwości, że The Kop jest największą trybuną w kraju, mogącą pomieścić więcej kibiców niż inne stadiony w Anglii w całości. Maszt Great Eastern, jeden z pierwszych żelaznych słupów, ocalał przebudowę i został starannie wzniesiony nad Everton Valley przy The Kop, gdzie stoi od wielu, wielu lat.

Kolejne inwestycje rozpoczęły się w 1957 roku, gdy zarząd Football League wprowadził mecze popołudniowe i wieczorne. Po raz pierwszy jupitery na Anfield rozbłysły 30 października 1957 roku podczas towarzyskiego meczu z lokalnym rywalem, Evertonem F.C. o specjalne trofeum na uczczenie 75. rocznicy istnienia Liverpool County FA. Były też inne zmiany na Anfield, aż do przymusowego spadku do First Division (odpowiednik drugiej ligi).

OSTANIE PRZEBUDOWY:
Ostatnie przebudowy
Liverpool wstąpił do superligi zwanej Premiership w roku 1990, także w tym roku wybudowano drugie piętro na trybunie Kemlyn Road powiększając pojemność o 11 000 miejsc siedzących, co kosztowało klub około 1 miliona funtów. Nowa trybuna została zaopatrzona w loże honorowe i bary.

W maju 1994 r., wszystkie miejsca stojące zastąpiono krzesełkami, co zmniejszyło pojemność stadionu. Spion Kop zostało rozdarte i musiało zostać zbudowane zgodnie z rekomendacjami Taylor Report. Było to wymuszone po tragedii na Hillsborough. Dla piłkarzy i kibiców Liverpoolu był to smutny dzień ponieważ oglądali po raz ostatni trybunę The Kop, na której 27 000 fanów śpiewało i dopingowało swój klub. W tym miejscu wybudowano nową trybunę na 10 000 miejsc siedzących.

Wszystkie te zmiany w ostatnich latach spowodowały zmniejszenie pojemności Anfield. Największą oglądalnością w historii Anfield cieszył się mecz z Wolverhampton Wanders kiedy to przyszło 61 905 kibiców. Był to mecz czwartej rundy Pucharu Anglii w lutym 1952 r., Rekord ten zachował się do dziś i zostanie najprawdopodobniej na zawsze.

Największe zwycięstwo Liverpoolu na Anfield miało miejsce 17 września 1974 r., w meczu Pucharu Zdobywców Pucharów. The Reds rozgromili wówczas drużynę Stromgodset 11-0 ! A największa porażka 0-6 miała miejsce w kwietniu 1930 r., w meczu z Sunderlandem. Na Anfield rozegrano sześć meczów międzypaństwowych. Pierwszy mecz w 1889 r. Anglia wygrała z Irlandią 6-1. Anglia grała tam jeszcze trzy razy z Walią w 1905 r., 1922 r., i 1931 r., wygrywając wszystkie trzy mecze. W 1926 r. Irlandia wywalczyła pamiętny remis z Anglią, ale najprawdopodobniej najlepszy mecz międzypaństwowy na Anfield odbył się podczas eliminacji Mistrzostw Świata pomiędzy Walią i Szkocją w październiku 1977 r., Szkocja wygrała 2:0 wywalczając miejsce w finałach w obecności 50 000 kibiców. Podczas II wojny światowej Anglia zremisowała z Walią 2:2. Mecz obserwowało 38 000 widzów.
Shankly Gates
Shankly Gates

Po śmierci Billa Shankly'ego klub wybudował na jego cześć bramę (Shankly Gates), którą oficjalnie jako pierwsza otworzyła jego żona. "You'll never walk alone" – takie przesłanie widnieje u szczytu bramy. Po tragedii na Hillsborough gdy zmarło 96 osób, został zapalony wieczny płomień. Tysiące osób, które odwiedziły Anfield po tym nieszczęściu zobaczyły tysiące zniczy i wieńców złożonych na The Kop i przy Shankly Gates.

8 kwietnia 1999 roku Liverpool FC zaprezentował nową bramę wjazdową przy trybunie The Kop. "Paisley Gateway", hołd złożony jednemu z najważniejszych ludzi w historii Liverpoolu, Bobowi Paisleyowi i wdowie po nim, Jessie, która miała udział w projektowaniu bramy.

Pod koniec lat 90. pojemność stadionu powiększono o kolejne 5 tysięcy i powstał stadion Anfield Road, jaki dziś możemy oglądać, mogący pomieścić 45 tysięcy widzów. Anfield stał się i zawsze będzie częścią angielskiej piłki nożnej i mimo że władze klubu w roku 2000 przedstawiły plany nowego stadionu na 75 tysięcy ludzi.


Ostatnio zmieniony przez Adi341 dnia Nie 11:12, 13 Kwi 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.managerpilkarskiejlm.fora.pl Strona Główna -> FC Liverpool Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin